Description
100′ Box 24/4 Unshielded Twisted Pair (UTP) Telephone Wire – Tested To 100 MHz – Meets Or Exceeds The EIA/TIA Enhanced Cat 5 Specifications – UL Listed To CMR/MPR Standards – Can Be Used For Exterior Purposes – Applications Include Gigabit Ethernet, 100 Base-T, Broadband Video, Fast Ethernet, T1 And ISDN – Blue
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 43191605 |
| Manufacturer Part Number | 56917943 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Blue |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Wire Gauge/Number of Conductors | 24/4 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.2 in |
| Height | 2.6 in |
| Weight | 2.6 lb |
| Width | 12.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Southwire |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| UPC Code | 032886935503 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |






Reviews
There are no reviews yet.