Description
1-1/8 x 48″ Corner Protector “Pkg Of 5” – Clear Polycarbonate – Mounting Screws Sold separately
- 1-1/8 In. x 1-1/8 In. x 48 In. Corner Guard
- Mounting Screws Not Included
- Protects Drywall from Impact Damage
- Durable Plastic Material
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30161504 |
| Manufacturer Part Number | 805950 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Clear |
| Corner Guard Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 1-1/8 x 48″ |
| Width (In) | 1.13 in |
| Length (In) (2) | 48.00 in |
| Depth | 49.4 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 2.0 lb |
| Width | 2.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Installation Type | |
| UPC Code | 049793390752 |
| Type | Corner Protector |
| Corner Guard Adhesive Type | Nails Or Brads |
| Package Contents | 1 Length; 1 Set Of #6 x 1″ Phillips Oval Head Sheet Metal Screws |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 1-1/8 In. x 48 In. Corner Protector |
| Manufacturer Model No | 805950 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.