Description
Philips 20 Watt MR-16 Tungsten Halogen Bulb – 12 Volt – GU5.3 Base – 550 Candlepower – 3,000 Average Hour Life – 36 Flood Pattern – ANSI Code BAB – 2″ Diameter – Mfg #20MR16/FL36
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101601 |
| Manufacturer Part Number | 378034 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Watts | 20 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | MR16 |
| Depth | 1.85 in |
| Height | 2.25 in |
| Weight | 0.055 lb |
| Width | 1.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Light Bulb Base | GU5.3 |
| TAABAA | No |
| Beam Spread (Deg) | 36? Flood |
| Rated Life (Hours) | 3,000 h |
| Manufacturer Name | Philips Lighting NA |
| FOB | No |
| UPC Code | 046677378035 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ANSI Standards | BAB |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.