Description
This dresser combines modern and art deco styles for both traditional and contemporary arrangements. With elegant stepped moulded framing and ample storage, it adds dimension to your sanctuary while keeping your belongings organized and clutter-free. Indulge in a fresh look that feels right at home.
Specifications
| Height | 38in |
| Width | 64in |
| Depth | 18in |
| Details | Made with hardwood solids, engineered wood and MDF substrates, Grayish brown wood-tone finish, Metal bar pulls with satin nickel-tone finish, 6 smooth-gliding drawers with dovetail constructionand heavy duty ball-bearing side glides (top drawers felt lined) |
| Shade | Dark |
| Material | Wood Products and Other |
| Lifestyle | Contemporary |
| Dimensions | 64”W x 18”D x 38”H |
| AssemblyTime | Estimated Assembly Time: 15 Minutes |






Reviews
There are no reviews yet.