Description
1,500 Watt Centurion Heavy-Duty Rotary Incandescent Dimmer Switch – For Demanding Applications – Gangable Without Removing Side Sections And Reducing Wattage – 120 Volt – Single Pole – Rotary On/Off Feature – Use With Copper Wire Only – White – Mfg #C-1500
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39112401 |
| Manufacturer Part Number | C-1500-WH |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | SAINT KITTS AND NEVIS |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.2 in |
| Height | 3.8 in |
| Weight | 1.3 lb |
| Width | 5.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Lutron |
| UPC Code | 027557410151 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.