Description
1″ Heavy-Duty Fiberglass Filter “Box Of 12” – Nominal Size: 16W x 25″H – Reinforced (Backed) Media For Added Strength – Media Securely Bonded To Frame For Added Strength – 75-80% Average Arrestance – Low Initial Resistance – High Dust-Holding Capacity – Disposable – UL 900 Classified – MERV 4 – 45-Day Life – Actual Size: 15-7/8W x 24-5/8H x 13/16″D
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 126200 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Reinforced Media |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.0 in |
| Height | 16.5 in |
| Weight | 4.85 lb |
| Width | 25.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Fiberglass |
| Useable Life | 45 Days |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | UL 900 Classified |
| MERV Rating | 4 |






Reviews
There are no reviews yet.