Description
20 Amp Hospital Grade Duplex Wall Receptacle – 125 Volt – Self Grounding – Double Pole – Three Wire – NEMA 5-20R – Back And Side Wired – White – Nylon – Use With Copper Wire Only – Tamper Resistant – Mfg #HBL8300SGWA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39121406 |
| Manufacturer Part Number | HBL8300SGWA |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 20 |
| Country of Origin | 0 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.4 in |
| Height | 4.2 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 1.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Hubbell |
| Wiring Configuration | Wire Leads |
| TAABAA | No |
| Style | Tamper Resistant |
| UPC Code | 783585152318 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| NEMA Rating | 5-20 |






Reviews
There are no reviews yet.