Description
Folding X-Frame Cart – 8-Bushel – 26L x 21W x 36″H – Lightweight Powder-Coated Tubular Steel Frame – Collapsible For Easy Storage – Rolls Easily On 3″ Casters – Removable Reinforced Heavy-Duty Vinyl Liner – Replacement Liners Available
- Removable, super-strong vinyl liner
- Collapsible, lightweight 1 In. steel tubular frame
- Standard 3 In. poly olefin casters
- Ships economically via ups or fed ex
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 24101643 |
| Manufacturer Part Number | R00BLXFA |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Blue |
| Material | Vinyl Liner, Steel Frame, Steel/Plastic Caster, Polyolefin (Plastic) Wheel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Capacity In Bushels | 8 bu |
| Country of Origin | USA |
| Maximum Load (Lbs) | 150.00 lb |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Caster/Wheel Size | 3″ |
| Depth | 42.0 in |
| Height | 8.0 in |
| Weight | 23.0 lb |
| Width | 32.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Royal Basket Trucks |
| TAABAA | Yes |
| Locking Casters / Wheels | No |
| Package Contents | Basket Truck |
| Supplier Product Name | Blue X Frame Cart |
| FOB | Yes |
| Manufacturer Name | Royal Basket Trucks |
| Manufacturer Model No | R00BLXFA |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ADA Approved | No |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.