Description
Culligan Whole House Sediment Water Filter Housing – Extends Life Of Washing Machines, Hot Water Heaters, And Other Water-Using Household Appliances – Cartridge Not Included – Durable Opaque Housing – 1″ Inlet/Outlet For Easy Installation On Main Cold Water Line – Works With Most Large Water Filter Cartridges – Ideal For Applications Requiring Large Volumes Of Water – Mfg #HD-950
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161525 |
| Manufacturer Part Number | HD-950 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.5 in |
| Height | 14.0 in |
| Weight | 5.0 lb |
| Width | 7.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Culligan |
| UPC Code | 033663005372 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |






Reviews
There are no reviews yet.