Description
Martex Blended Cam Collection “Case Of 24″ – Hand Towel – 16 x 27” – 3 Lbs/Dozen – Cam Border – Cotton/Polyester Blend – 100% Cotton Loops For Maximum Absorbency – Four Sided Lock Stitched, Bartacked Hems To Prevent Unraveling – Intelliweave Construction Process – Fresh & Ready – Ecru
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52121704 |
| Manufacturer Part Number | 7088633 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Ecru |
| Material | Cotton |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | PAKISTAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 16 x 27″ |
| Depth | 12.0 in |
| Height | 12.0 in |
| Weight | 8.0 lb |
| Width | 10.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Martex |
| TAABAA | No |
| Bath Towel Type | Hand Towel |
| Pattern Style | Cam Border |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.