Description
Advance Two-Bulb 17-40 Watt Multivolt T8 Optanium Ballast – 120-277 Volt – For Operating One Or Two F17T8, 3′ F25T8, 4′ F25T8, F28T8, F30T8, F32T8 Bulbs – Programmed Start – Thermally Protected – Parallel Wired – 8 Wires: BLK, W, Y, Y, BL, BL, R, R – 88% Ballast Factor – Less Than 20% Total Harmonic Distortion – NEMA Qualified – Mfg #IOP2PSP32N
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101600 |
| Manufacturer Part Number | IOP-2PSP32-SC |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Wattage | 32 W |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.5 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 0.63 lb |
| Width | 47.75 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Used With | One Or Two F17T8, 3′ F25T8, 4′ F25T8, F28T8, F30T8, F32T8 Bulbs Or One F40T8 Bulb |
| Brand | Philips Advance |
| Ballast Type | Electronic High Efficiency |
| UPC Code | 781087085080 |
| Bulb Type | T8 |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.