Description
“T” Style Half Rails “Pkg Of 2″ – Constructed Of 1” Tubular Steel – Brown Vein Finish – For Use With Pan-Style Beds And Bariatric Beds – Ideal Protection Without Confining The Patient – Provides Maximum Protection When Bed Is Elevated – For Use With Most Manufacturers’ Beds
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42191804 |
| Manufacturer Part Number | 15021BV |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 29.5 in |
| Height | 2.8 in |
| Weight | 18.0 lb |
| Width | 18.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Drive Medical Design |
| TAABAA | No |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.