Description
32 Watt Fluorescent Drum Fixture – 14″ Diameter x 3″H – 120 Volt Rapid Start Magnetic Ballast – Suitable For Outdoor Use – Approved For Damp Location – One 32W Warm White Circline Bulb Included – Use 317875 Replacement Lens
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111521 |
| Manufacturer Part Number | 324498 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Material | Metal |
| Fixture Color/Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 3.75 in |
| Length (In) (2) | 15.25 in |
| Weight (Lbs) | 4.60 lb |
| Width (In) | 15.50 in |
| Depth | 14.9 in |
| Height | 3.7 in |
| Weight | 5.4 lb |
| Width | 15.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Light Bulb Base | Circline |
| Package Contents | Hardware Kit |
| Hardwired Or Plug-In | Hardwired |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Bulb Type | Fluorescent |
| FOB | No |
| Decorative Lighting Type | Fashion |
| UPC Code | 037949006503 |
| Fluorescent | Yes |
| Flushmounts Type | Ceiling |
| Indoor Lighting Application | Kitchen |
| Light Mounting Type | Flushmount |
| Lighting & Fan Style | Traditional |
| Lighting Category | Interior Lighting Surface Mount |
| Mount Type | Ceiling |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ENERGY STAR? Qualified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| CSA Certified (2) | No |






Reviews
There are no reviews yet.