Description
4″ Pleated Air Filter “Box Of 6” – Nominal Size: 12W x 24″H – Synthetic Fiber Media – Extended Surface Pleat Design – Reinforced Frame – Holds Form Even After Crushing – MERV 6 – 90-Day Life – Actual Size: 11-3/8W x 23-3/8H x 3-3/4″D – UL 900 Classified
- all models come with 3 support straps.
- media is made from 100% virgin synthetic fibers
- MERV 7
- Self-supporting media
- the frame is made from 28pt. thickness board
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 127021 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Self Supporting Media With 3 Support Straps |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.7 in |
| Height | 23.6 in |
| Weight | 8.85 lb |
| Width | 23.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Synthetic Fiber |
| Supplier Product Name | PLEATED AIR FILTER |
| Useable Life | 90 Days |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | 179-403-319 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| MERV Rating | 6 |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.